no-img
papersaz

مقاله پیوندگرایی و انعطاف پذیری شناختی - papersaz


papersaz

ادامه مطلب

مقاله پیوندگرایی و انعطاف پذیری شناختی
zip
۹ فروردین, ۱۳۹۶
3000 تومان
0 فروش
3000 تومان – خرید

مقاله پیوندگرایی و انعطاف پذیری شناختی


مقدمه

 عاملان ماهر و آگاهان خلاقی وجود دارند. سگ آبی یک عامل ماهر است که می تواند پیچیده ترین سدها را به صورت ماهرانه در سر راه رودخانه ها بسازد. اما این حیوان دارای آگاهی خلاقانه نیست. سگ آبی نمی تواند رفتار خود را با توجه به جنبه دانش خود برای ساخت سد تغییر دهد. روش ساخت سد برای او یک هدف برای فرآیندهای شناختی بیشتر نیست. او نمی تواند با وجود انعطافی که به بافت محلی دارد، اراده خود را تغییر دهد. انعطاف پذیری او تنها در یک دامنه محدود حس می شود. در مقابل، ادراک انسان (و شاید ادراک برخی حیوانات سطح بالاتر) از خیلی جهات منعطف تر نشان می دهد. ما می توانیم عناصر دلخواه از دانش خود را روی بسیاری از کارهایی که انجام می دهیم پیاده کنیم. ما محدود به یک سری وظایف نیستیم (Boden, 1990). من معتقدم که این نوع عمیق تر از انعطاف پذیری است که هسته عملیاتی مفهوم خلاقیت محسوب می شود و در نظام طبیعی شکافی ایجاد می کند: شکافی که هم در مورد تکامل نژادی (بین گونه ها) و هم از نظر رشد شناسی (در چرخه هایی در پیشرفت انسانهای منفرد) قابل مشاهده است. بنابراین آنچه که در ادامه خواهیم دید، مقاله ای درباره خلاقیت به عنوان یک بحث از آنچه که حداقل در هسته عملیاتی دیده ایم نخواهد بود. درک ریشه های محاسباتی توسعه کاربرد منعطف اطلاعات ذخیره شده، در بسیاری جهات یک پیش شرط برای درک امکان وجود اندیشه و عمل خلاق است.

زاویه خلاقیت و انعطاف پذیری توسط اقداماتی که Annette Karmiloff-Smith با عنوان فرضیه توصیفی بازنمودی مطرح ساخته، دیکته شده است (Karmiloff-Smith (1986, 1990, 1992), Clark and Karrniloff-Smith (1993) و برای بررسی رابطه مبحث خلاقیت به مقاله Boden (1990) مراجعه شود). در ادامه نگرانی من قرار دادن این مسائل در چارچوب یک بحث گسترده تر است که برخی از استدلالات فلسفی و محاسباتی چنین دیدگاهی را برجسته تر نشان دهد. به ویژه، باید بیان کنم که یک نوع انعطاف پذیری واضح تر که پیش از این توصیف شد، توسط یک کلاس از مدلهای پیوندگرا نشان داده نمی شود.

به عنوان یک نمونه از کلاس آشنا با سیستم های پیوندگرایی که در ذهن دارم، باید به NETtalk اشاره کنم (Sejnowski and Rosenberg, 1986). باید بگویم که NETtalk، سیستمی است که می داند چگونه در دامنه مساله خاصی وارد شود. علاوه بر این، درباره دامنه در روشی که ریشه در ماهیت خود دامنه دارد، بحث می کند. با این حال، ما هنوز به عنوان نظریه پردازان خارجی، می توانیم رفتار آن را به صورتی تحلیل کنیم که بتواند رابطه قانونی آن را با مجموعه ای از گروه های مفهومی نشان دهد (مثل صوت و صامت). با این وجود (یا طبق استدلال من)، دانش آن تا حدودی (و تا حدودی گمراه کننده) در این شرایط توصیف شده است. یک منطق مهم وجود دارد که فاقد ایده یک صوت به عنوان یک انتزاع است و آن نبود دانش واقعی گروه های انتزاعی است که با آنچه که می توان سیستم های پیوندگرای مرتبه اول نامید، متمایز است.موضوعات :

درباره نویسنده

papersaz 161 نوشته در papersaz دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *